![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjy-zt1kOftoBxCv5zppLfaCajbGfGZIhln8fPqe9TXmejAvCSIXf2L-xlLNPz5NWLaDFJ8GuBUVVO7baHvUAV6CJBgj5lV76GCD5TNl3XzzX8JmQVAvp6O-eOu6clOuukke4YGfBloo2vB/s400/images+(5).jpg)
Więc jeśli będziecie chcieli się dowiedzieć więcej informacji o dzikich koniach lub jakiejś rasie, niż jest tu podane proszę piszcie na maja0702@o2.pl w temacie albo "Dzikie konie" albo "Info o.....(dana rasa)" :) Dzięki :)
Jak pewnie wiecie są na świecie dzikie konie. Są to nieokiełznane, dzikie, niezajeżdżone i pełne wdzięku i podziwu stworzenia. Nie znają one człowieka tak jak go znają konie, które znacie ze swoich stajni. Konie te nie umieją chodzić na uwiązie, nie żyją w stajniach, żyją na łąkach, żywią się samą trawą, piją w wodopojach, wędrują z miejsca na miejsce i śpią "pod gołym niebem". Ich naturalnym środowiskiem są zazwyczaj rozległe równiny Ameryki, australijski interior, też łagodne wzgórza i wrzosowiska Anglii.
Z natury towarzyskie, konie są zwierzętami stadnymi - każdy posiadacz koni wie, że wypuszczone razem na pastwisko, stworzą pewną hierarchię, pewien porządek w stadzie, i będą przez większość czasu pozostawać w grupie, nawet jeżeli są to konie zupełnie różnych typów ras. Tak samo jest z dzikimi końmi. W stadzie panuje zawsze Mustang. On jest królem. On pilnuje czy zbliża się niebezpieczeństwo i stado ma uciekać czy jest bezpiecznie i może spokojnie się paść.
A teraz powiem o najstarszej rasie końskiej na świecie. O czystej krwi arabskiej. Może nie wiecie, ale w Polsce i w całej Europie najbardziej znaną stadniną jest Stadnina Koni w Janowie Podlaskim. Miałam szczęście i razem z przyjaciółką zwiedziłam to wspaniałe miejsce :) Stadnina w Janowie Podlaskim istnieje od 1817 roku jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce, jest również jedną z najpiękniejszych. Wbrew nazwie nie znajduje się ona w samym Janowie, ale w odległej od niego o 2 km miejscowości Wygoda. Malowniczo położona wśród nadbużańskich łąk, jest prawdziwym „końskim rajem”. Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mniej znane w świecie, ale równie znakomite są hodowane tu konie angloarabskie.
Strona stadniny http://www.janow.arabians.pl/ Arabskie konie charakteryzują się głównie ruchem, budową, wyglądem i charakterem.
Najstarsza i najbardziej pożądana rasa koni na świecie. Araby, bo tak się powszechnie mówi o koniach czystej krwi arabskiej, to konie szlachetne, gorącokrwiste, o charakterystycznym wklęsłym profilu i odrobinę odmiennej, niż inne konie, budowie szkieletu.
Najstarsza i najbardziej pożądana rasa koni na świecie. Araby, bo tak się powszechnie mówi o koniach czystej krwi arabskiej, to konie szlachetne, gorącokrwiste, o charakterystycznym wklęsłym profilu i odrobinę odmiennej, niż inne konie, budowie szkieletu.
Pochodzenie koni arabskich owiane jest tajemnicą. Istnieje na ten temat wiele legend, ale jedyne, co tak naprawdę wiadomo, to że rasa liczy sobie co najmniej 2500 lat, co czyni ją najstarszą rasa koni na świcie.
Najpiękniejsza legenda dotycząca powstania rasy brzmi następująco: "Wtedy wziął Bóg garść południowego wiatru, tchnął w niego oddech i stworzył konia. Rzekł do niego: imię twoje jest arabskie, dobro jest związane z twoją grzywą, zdobycz - z twoim grzbietem. Wybrałem ciebie spośród wszystkich zwierząt jucznych i zrobiłem z twojego pana - twojego przyjaciela; dałem ci siłę do lotu bez skrzydeł".
Koń arabski wyróżnia się charakterystycznym szkieletem: ma zaledwie 16 par żeber, 5 kręgów lędźwiowych i 16 kręgów ogonowych. Dzięki temu jego grzbiet jest krótki i lekko wklęsły, zad prosty, ogon wysoko osadzony. Głowa araba jest mała, krótka, delikatna, o charakterystycznym wklęsłym profilu, między oczami widnieje trójkątna wypukłość, tzw. jibbah. Chrapy miękkie, szerokie. Szyja długa, pięknie wygięta, elegancka. Grzywa i ogon jedwabiste. Kończyny długie, szczupłe, suche, o wydanych stawach, skośnych pęcinach, bez szczotek. Kopyta zdrowe, o twardym rogu, ładnie uformowane. Dopuszczalna wysokość w kłębie wynosi 144-152 cm, ale araby mogą być tez mniejsze, zależnie od regionu pochodzenia, jakości pastwisk, itp.
Konie arabskie są głównie maści gniadej, skarogniadej, kasztanowatej i siwej. Są również innych,ale bardzo rzadko występują całe kare.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEib5Ndt00j5Bec3Vkcen-k9Bdkz_Nzztv2YMiSrcdbbqZ89BAQkqtmxYMFLZbHOonn9RiRLr0kySGGRDhAZHdpogvYfN7rUU5N3mQZ2cZYlWpVYV-fMg-ShXZyUcDxRRfC9vcvsus_2KX3G/s200/180px-Ko%C5%84_czystej_krwi_arabskiej.jpg)
Araby odznaczają się żywym temperamentem, są jednak końmi łagodnymi, podatnymi na szkolenia, łatwymi w ułożeniu. Są inteligentne, pozytywnie nastawione do ludzi, przywiązane do swojego pana. Nie lubią samotności, nie powinno się ich zostawiać samych w stajni czy na wybiegu, a jeździć tylko w weekendy. Potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem, w innym przypadku stają się osowiałe, brakuje im energii. Nie są wymagające.
Angloaraby Zebrać w jednym koniu najlepsze cechy konia arabskiego i angielskiego próbowano już na początku XIX wieku, najpierw na południu Francji (w stadninach w Tarbes i w Pau), a później w Anglii i w Polsce. Początkowo krzyżowano tylko konie czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej. Ich potomstwo kojarzono następnie z klaczami ras lokalnych, posiadających już wcześniej niewielką domieszkę krwi orientalnej. W 1835 r. we Francji, krzyżowanie zracjonalizował Gayot, dyrektor Stadnin Narodowych, doprowadzając do powstania nowej rasy, nadającej się znakomicie do skoków. W 1942 r. postanowiono wszystkie angloaraby wpisać do jednej księgi, wyróżniając angloaraby powyżej 25% krwi czystej literami AA.
Przyspieszona hodowla koni angloarabskich spowodowała iż czasem występują problemy z temperamentem, który jest Doś sporym utrudnieniem dla jeźdźców jak i dla koni. Angloaraby są często nadpobudliwe i lękliwe. Potrzebują spokojnych, opanowanych jeźdźców i opiekunów. Na parkurze są jeszcze bardziej pobudzone niż zwykle, tak że czasem koniecznością jest użycie ostrzejszego kiełzna. W Niemczech rzadki spotyka się konie tej rasy, ponieważ te konie nie są szczególnie predysponowane do takiego użytkowania. We Francji i Anglii jest zupełnie inaczej. Konie te są szczególnie lubiane przez kobiety i dziewczyny.
Info częściowo z: http://pl.euroanimal.eu/Ko%C5%84_czystej_krwi_arabskiej
Kolejną rasą będą właśnie przed chwilą wspomniane angloaraby. We Francji angloaraby są obecnie hodowane w rejonie Limousin, w stadninie Pompadour, mają jednak innych przedków niż konie z Tarbes i Pau, ponadto rożnią się też np. mniej zwartą sylwetką.
Charakterystyka
Wysokość : 155-165 cm
Eksterier : Elegancki dobrze zbudowany koń w formacie kwadratu, w typie lekkiego konia gorącokrwistego
Maść : Wszystkie podstawowe, rzadko siwa
Pochodzenie: Francja, Polska
Ciekawostka: Konie powstały na skutek krzyżowania koni rasy czystej krwi arabskiej i czystej krwi angielskiej. Muszą mieć co najmniej 25% krwi arabskiej. Są świetnymi końmi sportowymi, o „gorącym" temperamencie.
źródło http://www.konie.wortale.net/238-Angloarab.htmlAmerican quarter horse.Opisywany jako koń, który umnie,,zawrócić w miejscu i jeszcze go mnóstwo zostawić", quarter horse bywa postrzegany jako jeden z kamineni węgielnych w budowie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pierwsza prawdziwie amerykańska rasa wywodzi się ze wschodnich wybrzeży kraju , gdzie przywiezione z Anglii konie krzyżowano z ,,rodzimymi" potomkami koni arabskich i iberyjskich, przywiezionych tam wiek wcześniej przez hispańskich konkwistatorów. Przyuczona do pracy na farmach, jazdy wierzchem i w zaprzęgu rasa szybko przerodziła się w silne, umięśnione i przysadziste zwierzęta, odznaczające się nie tylko znaczną wytrzymałością, lcz również nadzwyczaj szybkie na krótkich dystansach. Często sprawdzany pod kątem prędkości na niedługich odcinkach, pracujący koń wkrótce zaczął być rozpoznawany jako quarter (ćwiartka), a to z powod swojej zdumiewającej prędkości w biegu na dystansie ćwierci mili.
Popularność tej rasy trwa do dziś, a na całym świecie jest zarejestrowanych ponad 3 miliony sztuk. Choć większość z nich wiedzie stosunkowo osiadły tryb życia wierzchowca rekreacyjnego, wiele wciąż pracuje na ranczach w całym kraju.
Po rozpoczęciu ekspansji na zachód, koń ten stał się idealnym wierzchowcem i towarzyszem dla pierwszych osadników -jego naturalna zwinność, równowaga i ruch, jak również wrodzona chęć do pracy uczyniły zeń idealnego konia do pilnowania stada krów.
Podsumujmy:Miejsce pochodzenia : Stany ZjednoczoneWzrost: od 145-163 cmMaść: kasztanowate,lub inne kolory jednoliteInne
nazwy: najszbszy atleta AmerykiZastosowanie: jazda w siodle, hodowla bydła, polo, gonitwy, rodeo
Koń AndaluzyjskiEfektowny, potężny andaluz o wysokoosadzonej szyi i ekstrawaganckim kroku jest przedstawicielem jednej z najstarszych i napiękniejszych rasa na świecie. Znany od 1912 r. ,czystej krwi koń hiszpański, ma swoich przodków wśród kuców sorria , które w olbrzymich stadach przemierzały rozległe krainy kraju. Skrzyżowanie go z importowaną rasą barb i innymi północno-afrykańskimi rasami pozwolił na stworzenie szybszego, bardziej wytrzymałego konia, który w okresie rzymskim na Półwyspie Iberyjskim został doceniony jako zacny rumak wojskowy. Aby dostraczyć koni kawaleryjskich do północnych prowinicji imperium, pośpiesznie zakładano stadniny. Silne, solidne i zwinne konie siłą rzeczy stały się uczestnikami narodowego sportu -walk byków. Od czasów renesansu rasa ta przodowała w najwyższej formie ujeżdzania, słynnej ze swojej,,szkoły nad ziemią".Olśniewający wygląd i wrodzona podatność na trening uczyniły z tych konia aktorów .Przedstawiciele wsysąpili w ,,Poszukiwacze Zaginoinej Arki" i ,,Władca Pierścieni"
Podsumujmy:Miejsce pochodzenia: HiszpanniaWzrost: 155cmMaść: siwe,kare,gniade, kasztanowate Inne
nazwy: czysta rasa Hiszpańska(PRE)Zastosowanie: dresaż,skoki konne,walki byków
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz